SEKCE SOCIÁLNÍCH KURÁTORŮ

vlaky2.jpg kouřová.jpg

Metodická příručka pro sociální kurátory a...

19.12.2015

Metodická příručka pro sociální kurátory a metodiky sociální prevence vznikla v rámci projektu Profesní vzdělávání sociálních kurátorů realizovaného prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

people

Aktuality

S mámou v base

01.04.2016

Vězeňský argot

06.01.2015

Job-club RESTART

04.17.2015

ODBORNÉ STÁŽE

05.29.2014

Vybíráme

04.02.2013

SSK ČR v roce 2011

03.19.2012

Cesta víry: Vězení je jen začátek


 V jejich hledáčku nejsou VIP vězni, které čeká na svobodě rodina a zázemí, ale lidé, které nečeká nikdo a nic. Právě těm hrozí návrat za mříže nejčastěji. Mezinárodní vězeňské společenství (v anglickém originálu Prison Fellowship International) funguje v České republice od roku 2010 a za tu dobu rozjelo několik projektů zaměřených nejen na vězně, ale i na jejich rodiny, především děti, které jsou vlastně jakýmisi neviditelnými oběťmi. Samy trestný čin nespáchaly, přesto nesou tvrdé důsledky. Odloučení, nejistotu, strach a mnohdy chudobu. Právě na tyto děti myslí projekt Andělský strom, díky kterému najdou pod stromečkem od svých rodičů ve vězení krásné dárky.

 

Oběti a nesouvisející pachatele trestných činů dává dohromady projekt Building Bridges. Každý týden se setkávají tváří v tvář, aby společně mluvili o svých pocitech, aby se pochopili a nakonec si odpustili. Po dobu pěti týdnů si povídají o tom, co udělali nebo co jim způsobil někdo jiný. Pachatelé si mnohdy poprvé uvědomí, že někomu ublížili, v očích obětí se zase démonický zločinec mění ve zlomeného člověka, kterému lze odpustit.

 

Dnes působí Mezinárodní vězeňské společenství intenzivně ve třech českých věznicích; v Jiřicích, na Pankráci a ve Světlé nad Sázavou. Kromě zmíněných projektů se věnuje také vězňům těsně před jejich propuštěním. Až sedm lidí z deseti se totiž opět po čase vrací za mříže. „Kritické jsou první měsíce po propuštění, proto jim naši dobrovolníci hledají ubytování, práci, pomáhají s vyřizováním dokladů a chodí s nimi na úřady, zdůrazňuje zakladatelka Mezinárodního vězeňského společenství u nás Gabriela Kabátová a dodává: „Hnací silou organizace je především víra. Jsme ekumenické společenství, které spojuje křesťany napříč denominacemi a církev pro nás není elitním náboženským klubem, ale místem, kde musí najít pomoc ti, kteří ji nejvíce potřebují.“

Zdroj a odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/317298380030003-vezeni-je-jen-zacatek/