SEKCE SOCIÁLNÍCH KURÁTORŮ

vlaky2.jpg kouřová.jpg

Metodická příručka pro sociální kurátory a...

19.12.2015

Metodická příručka pro sociální kurátory a metodiky sociální prevence vznikla v rámci projektu Profesní vzdělávání sociálních kurátorů realizovaného prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

people

Aktuality

S mámou v base

01.04.2016

Vězeňský argot

06.01.2015

Job-club RESTART

04.17.2015

ODBORNÉ STÁŽE

05.29.2014

Vybíráme

04.02.2013

SSK ČR v roce 2011

03.19.2012

ČLÁNEK: V České republice roste podíl recidivistů mezi obviněnými


V České republice roste podíl recidivistů mezi obviněnými


Hradec Králové - V České republice v posledních letech roste podíl recidivistů mezi obviněnými. Zatímco v roce 2000 byla mezi obviněnými necelá třetina opakovaně trestaných, v roce 2013 to bylo více než polovina. Novinářům to v Hradci Králové v rámci konference Kriminologické dny řekl předseda České kriminologické společnosti Miroslav Scheinost. Řešením by mohlo být zlepšení péče pro propuštěné z vězení."V 90. letech byla poměrně velká část trestné činnosti způsobena takzvanými prvopachateli, tedy těmi, kteří ji páchali poprvé. Po roce 2000 se poměr obrátil a nyní je nadpoloviční podíl recidivistů, rozhodně si nemyslím, že je to dobře," řekl Scheinost. Podle něj zřejmě selhává práce s pachateli trestných činů.

Scheinost tvrdí, že mnozí vězni po propuštění z výkonu trestu nemají žádné zázemí, často se jim také nedaří získat zaměstnání, a proto se mnozí znovu vracejí k trestné činnosti. "Pokud chceme snížit počet recidivistů, tak se musíme zamýšlet nad programy pro propuštěné vězně, dát jim alespoň možnost, aby se takzvaně mohli chytit," řekl Scheinost.

Řešením by podle odborníků mohly být takzvané domy na půli cesty či navýšení počtu sociálních kurátorů. "Důležité je, aby byl vytvořený ucelený systém, zatím se objevují pouze jednotlivé projekty," řekl Scheinost.Konference Kriminologické dny, která v pondělí začala v Hradci Králové a bude pokračovat i v úterý, se účastní zhruba 160 odborníků z celé republiky i ze zahraničí. Na přípravě třetího ročníku konference s Českou kriminologickou společností spolupracovala Katedra sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Autor: ČTK

Odkaz:
http://www.denik.cz/z_domova/v-ceske-republice-roste-podil-recidivistu-mezi-obvinenymi-20150119.html